Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Święto plonów w gminie Malanów

Święto plonów w gminie Malanów

Święto plonów w gminie Malanów

„Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.”

Jan Paweł II

 

Dożynki – to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Dożynki mają długą tradycję na ziemiach polskich. Wieniec dożynkowy nazywany był „plonem” i uosabiał wszystkie zebrane plony i urodzaj.

Również w gminie Malanów w dniu 19 sierpnia odbyły się uroczystości dziękczynne rolników za tegoroczne plony. Zorganizowanie tego święta przypadło w tym roku w udziale trzem sołectwom: Miłaczew, Miłaczew Kolonia i Miłaczewek. O randze i zaangażowaniu w organizację tego święta świadczyły odświętnie przyozdobione domostwa i miejsce imprezy.

Korowód prowadzony przez starostów dożynkowych Sylwię Jaworską i Wojciecha Kubackiego, przy akompaniamencie i śpiewie zespołu ludowego Tradycja, wyruszył na plac przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Miłaczewie, gdzie o godzinie 15.00 rozpoczęła się msza święta. Pięknie przystrojoną bryczką powoził Jan Wojtczak. 

Msza święta dziękczynna celebrowana była przez księdza Prałata Stanisława Płaszczyka w asyście księdza prefekta Marcina Zaworskiego i księdza Juliusza Grzeszczaka z parafii Grzymiszew. Wyjątkowo okazałe wieńce dożynkowe i chleby przynieśli mieszkańcy wszystkich 17 sołectw i miejscowości Brody. Ksiądz Proboszcz podkreślił fakt, że mimo klęsk żywiołowych, które nawiedziły w tym roku nasz kraj, rolnicy z naszej gminy zostali „oszczędzeni”, więc tym bardziej jest za co dziękować Bogu.

Kazanie ks. Marcina Zaworskiego (który wychował się w rodzinie rolników) to powrót do przeszłości, wspomnienia kogla mogla, chleba pieczonego na kuchni i mleka prosto od krowy. Patrzył z podziwem na nowoczesny sprzęt rolniczy wystawiony na placu uroczystości dożynkowych. Prosił wszystkich, żeby praca i zyski nie były celem samym w sobie, abyśmy pamiętali również o innych wartościach, a przede wszystkim o drugim człowieku. Apelował o poszanowanie ziemi i tradycji.

Kulminacyjnym momentem mszy świętej było poświęcenie przez księdza Prałata wieńców i chleba wypieczonego z tegorocznej mąki.

Chleb to najczcigodniejszy z pokarmów ludzkości, od wieków był podstawą życia dla ludów wywodzących się ze śródziemnomorskiego kręgu kulturowego oraz Bliskiego Wschodu. Jego dostatek lub brak splatał się z rocznym cyklem zajęć rolniczych, któremu towarzyszyły liczne zabiegi magiczne oraz różnorodne zwyczaje i obrzędy.

Wieniec natomiast to symbol wszystkich plonów, które rodzi ziemia i z których człowiek może skorzystać. Jest symbolem dumy i radości ze wszystkich plonów, stąd też dbałość o to, by prezentował się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem misternie wykonanych elementów.

Świecką część uroczystości rozpoczął gospodarz dożynek – wójt Sławomir Prentczyńki, przytoczył on słowa Juliusza Słowackiego, który pisał:

„Ziarnem Polski być jeden prosty człowiek może,

Jak w ziarnku żyta – żyje całe przyszłe zboże”.

Włodarz Gminy Malanów przywitał wszystkich zaproszonych gości – księży, Starostę Powiatu Tureckiego – Mariusza Seńko, pozostałych samorządowców, właścicieli firm, Artura Gasza z małżonką, z zaprzyjaźnionej gminy Zdzieszowice, a przede wszystkim zgromadzonych na uroczystościach dożynkowych rolników, reprezentowanych przez starostów dożynkowych, oraz delegacje wieńcowe.

Podziękował za trud i poświęcenie oraz docenił postawę rolnika – ojca rodziny, gospodarza i Polaka doceniającego 100 – letnią wartość wolności.

Po przemówieniach zaproszonych gości przyszedł czas na przekazanie przez starostów dożynkowych wójtowi chleba upieczonego z tegorocznej mąki i rozdzielenie go wśród przybyłych na uroczystości.

Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, który następnie będzie reprezentował naszą Gminę na uroczystościach na szczeblu powiatowym.

Każde z sołectw mogło oddać po jednym głosie na ten wieniec, który najbardziej przypadł im do gustu. Przeważającą ilością głosów zwyciężył wieniec wypleciony w sołectwie Bibianna. Podczas prezentacji wieńca w emocjonalny sposób pani Danuta Kałużna wyjaśniła symbolikę poszczególnych jego elementów.  Wójt Prentczyński wręczył nagrodę delegacji wieńcowej na czele z sołtysem Bibianny Arkadiuszem Wszędybyłem.

Wyróżniony został również wieniec zaprezentowany przez sołectwo Miłaczew.

W części artystycznej dożynkowego święta zebrani podziwiać mogli występy zespołu ludowego Jarzębinki z Dziadowic, a także zespołu Stawiszynianki. Na scenie zaprezentowały się również dzieci ze szkoły w Miłaczewie, oraz działający przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej zespół dziecięcy Kokardki, prowadzony przez Martę Tomczyk – Groblica.

Przysłowiową wisienką na torcie uroczystości dożynkowych w naszej gminie był koncert formacji Soleo, dyskoteka oraz pokaz sztucznych ogni. Atrakcje te zostały ufundowane przez starostów dożynek i restaurację Hacjenda (w podziękowaniu za oddane głosy w plebiscycie „Mistrzowie Smaku Restauracja Roku”, gdzie na szczeblu powiatowym restauracja zajęła I miejsce, a w Wielkopolsce uplasowała się na III pozycji).

Odpowiedzialne za organizację tegorocznych dożynek było Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna na czele z dyrektor Małgorzatą Przygońską.

ArNo

Gospodarze tegorocznych dożynek, sołtysi Genowefa Trzmielewska, Karolina Kolenda i Józef Dzięcioł bardzo serdecznie dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tegorocznych dożynek.

Na wstępie dziękujemy Panu Wójtowi Sławomirowi Prentczyńskiemu, że obdarzył nas zaufaniem i powierzył organizacji dożynek przez nasze sołectwa.

Dziękujemy starostom dożynkowym pani Sylwii Jaworskiej i panu Wojciechowi Kubackiemu, że zachcieli pełnić te zaszczytne funkcje.

Ukłony składamy księdzu prałatowi Stanisławowi Płaszczykowi za odprawioną mszę świętą dziękczynną, a księdzu Marcinowi Zaworskiemu za słowa skierowane pod adresem rolników.

Dziękujemy:

-Pani Anecie Kostrzewa i pracownikom Środowiskowego Domy Samopomocy w Miłaczewie

-Pracownikom Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie na czele z panią dyrektor Małgorzatą Przygońską

Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Malanowie z panem dyrektorem Rafałem Sypniewskim

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom, że zaszczycili nas swoją obecnością, dziękujemy licznie przybyłym mieszkańcom z naszej gminy oraz z gmin sąsiednich.

Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem naszych sponsorów, a byli nimi:

Państwo Marianna i Józef Kabaccy

Małgorzata i Jerzy Kubaccy

Radna powiatowa Zofia Gruszczyńska

Kancelaria Radcy Prawnego Michała Harasnego

Rejonowy Bank Spółdzielczy w Malanowie

Radny powiatowy Jan Gruca

Sklep Agro Mal państwa Bałwasów

Państwo Ewa i Przemysław Kaletowie

Albina i Zdzisław Płóciennikowie

Apteka Eskulap w Malanowie Kamila Górska

Sklep Michalak w Malanowie

Państwo Urszula i Zbigniew Lamentowie

Ewa i Krzysztof Ogrodowczykowie

Marcin i Sylwia Wasik

Barbara i Jan Płóciennikowie

Zakład Mięsny z Olszówki

Dorota i Robert Janicccy

Anna i Grzegorz Przygońscy

Dziękujemy również Państwu Gryceczko i Linka za udostępnienie miejsc parkingowych, pani Bogusławie Nowickiej za wykonanie kotylionów dożynkowych, dziękujemy konferansjerkom Kindze Augustyniak i Julii Maciejewskiej, dziękujemy dyrekcji, opiekunom i uczniom ze Szkoły Podstawowej w Miłaczewie, zespołom Kokardki, Jarzębinki, Tradycja i Stawiszynianki za uświetnienie uroczystości występami artystycznymi, dziękujemy też druhom strażakom z OSP Miłaczew oraz mieszkańcom sołectw Miłaczew, Miłaczew Kolonia, Miłaczewek za pomoc w organizacji dzisiejszego święta.

Jeszcze raz dziękujemy

Genowefa Trzmielewska
Karolina Kolenda
Józef Dzięcioł

 

FOTOGALERIA


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności