Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Wspomnienia wiecznie żywe

Wspomnienia wiecznie żywe

Wspomnienia wiecznie żywe

                                                                                       Niektórych wydarzeń się nie wspomina,

                                                                                       lecz przeżywa je od nowa.

R. Scott Baker

To cytat otwierający się drugi tom książki „Wspomnienia wiecznie żywe”, która powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Turkowska Unia Rozwoju z prezes Magdaleną Ciołek na czele. Są to wspomnienia z okresu II wojny światowej, którymi podzielili się naoczni świadkowie tamtego okresu. Stowarzyszenie jako cel stawia sobie pielęgnowanie historii , krzewienie kultury i budowanie poczucia lokalnej wspólnoty.

W dniu 28 września Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie, miało zaszczyt gościć w swoich progach współautorów w/w publikacji. Okazją do spotkania było wydanie książki, a także chęć podziękowania jej autorom przez członków stowarzyszenia oraz włodarzy gmin zrzeszonych w LGD TUR.

Przybyłych gości przywitał wójt gminy Malanów Sławomir Prentczyński, Magdalena Ciołek oraz Dyrektor Centrum Kultury i Bliblioteki Publicznej – Małgorzata Przygońska.

Popołudniowe spotkanie minęło w atmosferze zadumy nad ludzkim życiem, wzajemnymi relacjami, wyznawanymi wartościami i ciągle żywymi wspomnieniami z okresu II wojny światowej.

Swoimi wspomnieniami podzieliła się dr Urszula Halina Nagler, która nawiązała do 100 rocznicy odzyskania niepodległości, a także p. Zofia Banasiak - malanowianka, jej interpretacja wiersza „Mundur” na długo pozostanie w pamięci zebranych.

Najstarszą uczestniczką spotkania była 90 - letnia p. Zofia Koral, która w formie śpiewanej snuła opowieść o latach okupacji.

Spotkanie seniorów umiliły dzieci – zespół Kokardki, działający przy CKiBP w Malanowie, a ich wzruszona instruktorka Marta Tomczyk-Groblica zaśpiewała „Czerwone maki na Monte Casino”.

Po wspomnieniach i występach przyszedł czas na wręczenie książek kwiatów i podziękowań dla współtwórców za poświęcenie, chęć podzielenia się swoimi traumatycznymi przeżyciami i zaangażowanie w pracy nad książką.

Ukłony w kierunku zebranych wraz z Magdaleną Ciołek złożyli:

wójt gminy Brudzew – Cezary Krasowki,

z-ca wójta gminy Dobra – Jacek Gajewski

z-ca wójta gminy Kościelec – Sylwester Chęciński

reprezentant gminy Kawęczyn – Sylwester Dzikowski,

wójt gminy Przykona – M. Broniszewski

reprezentant gminy Turek – Gabriela Kolenda

z-ca wójta gminy Władysławów – Piotr Szewczyński

reprezentantki miasta Turek – Magdalena Ciołek i Magda Bartniczak i oczywiście

wójt gminy Malanów Sławomir Prentczyński.

Jeszcze długo przy kawie i domowym cieście , snuły się wspomnienia pełne wzruszeń.

ArNo

Galeria


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności